engin keçeli

Ali Engin Keçeli

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı

Merhaba,

Cumhuriyetimizin 100. yılını kutladığımız, hepimiz için çok anlamlı bir seneyi geride bırakırken, Ulu Önder Atatürk'ün bizlere açtığı aydınlık yolda ilerlemeye devam ediyoruz. Bir yıl daha geride kalıyor. 2023 zor bir yıl oldu. 6 Şubat depreminin yarattığı toplumsal travma cumhuriyetin 100'üncü yılına damga vurdu. Tüm Türkiye'nin yaşadığı bu büyük acının izlerini de uzun yıllar taşıyacağız.

Yıllardır üyesi olmaktan onur duyduğum İNDER'in yönetim kurulu başkanı olarak; karşıladığımız 2024 yılının, dünyada ve ülkemizde yüreklerimizdeki "Merhametin ve vicdanın" sesinin duyulduğu; hepimizin "Bir" olduğu zaman "Güçlü" olduğumuzu idrak ettiğimiz bir sene olmasını diliyorum.

Üstlendiğim bu görevin onuru ve sorumluluğu ile gelecek yıllarda hep beraber, derneğimizi geldiği noktadan daha ileriye taşımak için bütün gücümüzle çalışacağımıza inanıyorum. 1967 yılından bu yana sektöre hizmet veren derneğimiz, Sn. Yaşar Aşçıoğlu ile tekrar ayaklandı ve Sn. Nazmi Durbakayım ile Türkiye ekonomisi ve inşaat sektörü içinde hak ettiği yeri aldı. Sektörün sorunlarını belirleme ve çözüm önerilerini üretmekte tüm paydaşlarının görüşlerine en çok değer veren kurum haline geldi.

Pandemi ile başlayan ve tüm dünyada hissedilen ekonomik daralma ve yavaşlama ülkemizde de hissedilirken, bir de sene başında yaşadığımız deprem felaketi, seçimin ardından tamamen değişen ekonomi politikaları ile zor bir 2023 yılını geride bıraktık... Yüksek enflasyonun etkilerini her kesimin hissettiği, ekonomideki belirsizliklerin, yeni kararların çok konuşulduğu bir dönem geçiriyoruz.

TÜİK rakamları ile konut satışları rakamları ilk on bir ayda %9.5 azalarak 900 bin oldu. Konut kredi faizlerinin yükselmesi ve krediye ulaşım güçlükleri nedeniyle ipotekli satışlar durma noktasına geldi. İnşaat maliyetlerindeki artışın konut fiyatlarına yansıması ve yabancıya satışın jeopolitik sebeplerle düşüşü konut satışlarının azalmasına sebep oldu.

Sonuç olarak 2024 yılı konut üretim yılı olmalı. Bunun için İNDER'in son yıllarda ortaya koyduğu ucuz arsa temini ya da arsanın kamudan kiralanması yoluyla sabit ve alt gelir grubunun da ev sahibi olması sağlanmalıdır.

Dünyada da savaşların ve çatışmaların yaşandığı, ekonomik daralmanın etkilediği bir yılı geride bırakıyoruz. "2023'ü aratmayan bir yıl olsun diyerek 2024 yılının ülkemiz ve sektörümüz için iyi bir yıl olmasını diliyorum.