New Page 1

 
 
   
 
New Page 2
 
 

BASIN / Haberler/ İNDER: Merdiven Altını İhbar Edelim  

 İNDER: Merdiven Altını İhbar Edelim
İNDER: Merdiven Altını İhbar Edelim

 

İNDER: Merdiven Altını İhbar Edelim
 

 İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, müteahhitlik mesleğinin bir güven müessesesi olduğunu belirterek “Eğer bu müesseseye güvenilmiyorsa, bu işi yapan kişiler muteber kişiler değilse, insanların barınma hakkı ihlal ediliyor demektir. Ancak otomotivcilerin yaptığı gibi ihbar etmek suretiyle, merdiven altı imalatların önüne geçerek haksız rekabeti önlediğimiz taktirde netice alabiliriz” dedi

 
 
İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) sektörün önde gelen isimlerini bir akşam yemeğinde bir araya getirdi. Levent Tenis Kulübü’nde gerçekleştirilen yemekli toplantıda, İNDER Yönetim Kurulu ile bir araya gelen sektör temsilcileri, inşaat dünyasındaki son gelişmeleri değerlendirdi, sorularını ve çözüm önerilerini paylaştı.
 
Toplantıda konuşan İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, inşaat sektöründe sıkıntıların dile getirilmesinin zor olduğunu belirterek “Çünkü hepimizin gocunduğu bir taraf var” diyerek konuştu. İnşaat sektörünün sıkıntılarını dile getirirken adeta ‘karnından konuştuğunu’ ifade eden Durbakayım “Biz meslek erbapları, inşaatçılar olarak işlerimizi hakkıyla yaptığımız taktirde dertlerimizi ifade edebilir, haklarımızı arayabiliriz. Hangi konuyu götürürsek götürelim, bir takım şeyleri eksik beyan ettiğimiz, istediğimiz gibi kılıfına soktuğumuz ve hakkıyla yapmadığımız gibi bir kanaat var. Bu kanaati silmek zorundayız” dedi.
 
Müteahhitlik müessesesinin bir güven müessesesi olduğunu vurgulayan Durbakayım “Eğer bu müesseseye güvenilmiyorsa, bu işi yapan kişiler muteber kişiler değilse, insanların barınma hakkı ihlal ediliyor demektir. Otomotivcilerin yaptığı gibi ihbar etmek suretiyle merdiven altı imalatların önüne geçebiliriz. Haksız rekabeti önlediğimiz taktirde netice alabiliriz” diye konuştu.
 
Bugün inşaat sektörünün başka birçok konuda otomotiv sektörünü örnek alması gerektiğini belirten Nazmi Durbakayım şunları söyledi:
“Çünkü en organize olmuş olanlar onlar. Bir distribütörlük almak için bile bir servis ağı olması lazım, bir stoku olması lazım. Ama bugün inşaat yapacağım diyen bir müessese veya kişi bunu yapabiliyor ve bundan hoşnut kalmazsa çekip gidebiliyor. Yaptığı ürün de ortada kalıyor. Bugün Türkiye’ye girecek olan otomotiv markalarını devlet denetliyor. Hurdaya çıkacak olan otomobil markalarını Türkiye’ye sokmuyor. Ama hurda olacak inşaatların yapılmasına hala izin veriliyor. Bugün altyapısı olmayan kişilerin bu işi yapmasına izin veriliyor. Belki patron olarak yapabilirler ama ekibini kurmak, Ar-Ge çalışmasını yapmak zorunda. Parası olan herkesin Türkiye’de gelişigüzel bina yapmaya hakkı yok. Çünkü yapılan yapıların yaşaması lazım.”
 
‘Kentsel Dönüşümün Karşısında Duranlar Var’
 
Türkiye’de hala master planları olmayan şehirlerde yaşandığını ifade eden Nazmi Durbakayım, master planların yapılması konusunda en çok inşaatçıların istekli olması gerektiğini vurguladı. Geçtiğimiz dönemde İNDER, KONUTDER ve GYODER’in bu konuda müşterek raporlar hazırladığını ve yetkililere sunduğunu anlatan Durbakayım, ancak tüm bunların yetersiz olduğunu, Türkiye’de hala afet yasasının ve kentsel dönüşümün karşısında duran bir zihniyetin bulunduğunu söyledi.
 
Halen afet yasası hakkındaki en büyük korkunun ‘anayasayı ihlal mi edecek, medeni kanunda bu haktır’ düşüncesi olduğunu belirten Durbakayım, inşaatçıların kötü icraatlarından dolayı ortaya çıkan Kat Mülkiyeti Kanunu’nun, kötü binaların yenilenmesi noktasında inşaatçının elini kolunu bağladığını söyledi. Yenileme çalışmalarında kat maliklerinden birinin direnmesinin bütün süreci kilitlediğini anlatan Durbakayım “Bizim mucize dediğimiz Kat Mülkiyeti Yasası başımıza bela oldu” dedi.
 
‘Gerekirse Çekilebileceğimizi Bilmeliler’
 
Türkiye’de istihdamın yüzde 20’sini sağlayan inşaat sektörüne herkesin gözü gibi bakması gerektiğini savunan Nazmi Durbakayım, buna karşılık belediyeler başta olmak üzere birçok kurumda inşaatçıların gördüğü muameleyi eleştirdi. Nazmi Durbakayım şöyle devam etti:
“Vur abalıya misali herkes bu sektöre vurursa, bankacısı, belediyecisi, vatandaş vurursa bu iş olmaz. Bugün en ufak bir inşaat şirketinde çalışan sayısı 100. O şirketin sahibi, patronu aynı zamanda ırgatı. Belediyeye gittiğinde rantçımuamelesi görüyor. Böyle bir şey olabilir mi? Biz mevkileri, makamları el üzerinde tutuyoruz, saygımız sonsuz. Biz bu makamlara bu kadar saygı gösterirken bu makamları işgal eden kişilerden de saygı görmeliyiz. Onlardan icazet ya da borç para almaya gitmiyoruz. Olması gereken şekilde, bir işimizin görülmesi için geliyoruz. Bizim dernek olarak, meslektaşlar olarak belli şekilde tepkimizi göstermemiz lazım. Bu işi yapmaktan keyif duymadığımızı ve gerekirse sektörden çekileceğimizi bildirmeliyiz”
 
‘Herkes İnşaatçı Olamaz’
 
İNDER Onursal Başkanı ve Aşçıoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu da İstanbul’daki deprem riskine rağmen kentsel dönüşüm çalışmalarının gerektiği kadar hızlı ilerlemediğini belirterek “Bu konuda başta başkanımız olmak üzere derneğimizin ilgili mercilere, bakanlıklara gerekirse başbakana konuyu arz etmek noktasında, bilgilendirmek noktasında, yardımcı olmak noktasında müracaatları olması lazım” dedi.
 
Türkiye’de her önüne gelenin inşaat işiyle ilgilenebildiğine de dikkat çeken Aşçıoğlu şunları söyledi:
“Her önüne gelen inşaatçı olamaz. İnşaatçı olmak tecrübe, bilgi, birikim ve şirket aklı gerektirir. Yüzlerce çeşit kalemi uyum içerisinde çalıştırmak her yiğidin harcı değildir. Şimdi önüne gelen herkes inşaat yapmaya başladı. ‘Benim param var, ben inşaat yaparım’ diyor. Yapamazsın kardeşim. Üç katlı, beş katlı, 10 katlı binaları yıkmak kolay. Bunları yaptık mı? Tamam yaptık. Ama şimdi 20 katlı, 40 katlı teknolojik binaları, asırlık binaları, yeniden ve büyük yapılan binaları yıkmak hem memleket için doğru değil, hem mesleki olarak doğru değil. Dolayısıyla bunu hangi akılla, hangi hizmetle, hangi fikirle önleriz bilmiyorum. Ama bunu mutlaka önlememiz gerekir.”
 
‘İnşaat Ruhsatı Kazanılmış Haktır’
 
Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu Başkanı Prof. Dr. Gürsel Öngören, İNDER çatısı altındaki inşaatçıların mevzuat ve düzenlemeler anlamında birçok şeyi devletten ürkmeden talep edebilmesi gerektiğini belirterek Öngören, “Bizler İNDER’in çatısı altında dik durabilmeliyiz” dedi.
 
Konuşulması gereken en önemli konunun İmar Kanunu değişikliği olduğunu anlatan Gürsel Öngören, bu yasanın üç yıldır Meclis’te beklediğini hatırlattı. Bu kanun tasarısının en önemli maddelerinden biri inşaat ruhsatının kazanılmış hak olması olduğunu ifade eden Öngören,
“Bildiğiniz gibi inşaat ruhsatı kazanılmış hak olmadığı için birçok yabancı bu ülkeye yatırım yapmaktan çekiniyor. İnşaat ruhsatı kazanılmış haktır. Bunu İnşaat Kanunu’nun içine gömmemiz ve Anayasa’nın da içine koymamız gerekir. Bunu koymadığımız müddetçe titreyerek yatırım yapmak mümkün değil” dedi.
 
İNDER Genel Sekreteri Abdullah Baysal, inşaat sektörünün genç üyelerine seslenerek “Gelecek sizin. Geleceğiniz için lütfen İNDER’le ilişkilerinizi güçlendirin” dedi. Genç sektör temsilcilerinin İNDER’i arayarak dertleşmelerini, sohbet etmelerini beklediklerini ifade eden Abdullah Baysal, İNDER’in yenilenen web sitesinden de kendilerine rahatlıkla ulaşılabileceğini söyledi. İNDER’in her türlü öneri ve bilgiye açık olduğunu kaydeden Baysal “Gençler göreve hazır olsunlar” diye konuştu.
 
 ‘Belediyeler ve Mevzuatlar Bizi Boğuyor’
 
Toplantıda konuşan sektör temsilcileri, yaşadıkları sorunları ve çözüm önerilerini İNDER Yönetim kurulu üyeleri ve meslektaşlarıyla paylaştılar. Sel İnşaat adına söz alan Ferhat Evrensel, İNDER’in belediyeler ile ilgili problemleri çözmek için müteahhitlere yardım etmesi gerektiğini belirterek en büyük problemlerinin belediyelerce belirlenen pazar günleri çalışma yasağı ile beton dökme saatleri olduğunu söyledi. Bu problemleri çözmek konusunda belediyelerde çaresiz kaldıklarını dile getirdi.
 
Hisar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Hayri Ekinci de 6306 sayılı yasanın sektörde devrim niteliğinde bir yasa olduğunu belirterek yasadan sonra özellikle Kadıköy Fikirtepe bölgesinde ciddi bir hareketlenme olduğunu ve birçok müteahhidin bölgede iş yapmaya başladığını belirtti. Bu hızlı sürecin beton sıkıntısına neden olduğunu vurgulayan Ekinci, ikinci bir sıkıntının da belediyelerdeki mevzuat çokluğu olduğunu vurguladı.
 
İNDER’in yeni Yönetim Kurulu Üyelerinden Nuran Evrensel hem seçik ertesi olması hem de yeni Bakan değişikliği nedeniyle inşaat sektörünün olağanüstü bur dönemden geçtiğini belirterek “Bu durum hem belediyelerde hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda büyük bilgi kirliliği oluşturdu. Son dönemde sağlıklı bilgi alamadık, iş yapamadık” dedi.
 

İNDER’in yeni yönetim kurulu üyelerinden Banu Uçak, kendisinin daha çok iletişim konularında derneğe destek sağlayacağını belirterek İNDER’in web sitesinin yeni yüzüyle hizmete girdiğini açıkladı. Yeni sitede tüm İNDER üyelerinin ulaşabileceği bir form düzenlendiğini anlatan Uçak, bu form aracılığıyla web sitesine iletilen tüm görüş ve önerilerin İNDER Başkanına ve Yönetim Kuruluna direkt olarak iletilmiş olacağını vurguladı. Çalışan tüm komisyonların ancak bu katkılarla süreci zenginleştirebileceklerini vurgulayan Banu Uçak, “Benim gördüğüm, yeni katıldığım bu yönetim kurulundaki herkesin bu görüşlere çok ihtiyacı var ve bu konudaki çalışmalar da tamamlanmış bulunuyor” diye konuştu.

Diğer Haberler

‘2017 Rekor ile Kapatacağımız Kesin Görünüyor’

25.12.2017

İNDER, Kritik Dönemde Kaptan Değiştirmedi

31.3.2017

Konutta Vergi Düzenlemesi Sektöre Nefes Aldıracak

6.2.2017

Tüm zamanların Satış Rekoru Kırıldı

25.1.2017

Fikirtepe Platformu Yeni Başkanını Seçti

9.1.2017

2017'de Konut Sektörü Şahlanır...

9.1.2017

Sponsorlarımıza Teşekkür

28.12.2016

Tarihi Rekor Basında Geniş Yer Aldı

25.12.2016

2016’da Yeni Bir Rekor Kıracağımız Kesinleşti

23.12.2016

İNDER'den 32 Maddelik Çözüm Önerisi

19.12.2016

Bakanlıktan Kentsel Dönüşüme Bir Destek Daha

29.11.2016

Konutta faizler düştü satışlar fırladı

27.11.2016

MİLLİ EMLAK DAİRE BAŞKANLIĞINDAN DUYURU

8.11.2016

2016 Dünya Konut Günü, Bizim İçin Bir Milat Olmalı

13.10.2016

PEŞİNATIN YÜKÜ AZALDI SIRA, YENİ FAİZ İNDİRİMİNDE

26.9.2016

Otopark sorununa İNDER’den Çözüm önerisi

21.9.2016

KDV İNDİRİMİ, YERİNDE DÖNÜŞÜM ve MÜTEKABİLİYETE YARAR...

10.9.2016

Konut'a Faiz İndirim Dopingi...

15.8.2016

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konut kredisi faiz oranlarının yıllık yüzde 9

10.8.2016

MİLLİ EMLAK DAİRESİ BAŞKANLIĞINDAN DUYURU

8.8.2016

ÜRETİCİ KANUNU ÇIKARILMALI

3.8.2016

Emlak Konut’tan tarihi kampanya 2016

3.8.2016

Nazmi Durbakayım 3. Kez İNDER Başkanı

23.3.2016

İNDER ve İNTES Sektördeki Yeni Dönem İçin İşbirliği Yapıyor

23.12.2015

28.05.2015 tarihli Milli Emlak İstanbul Avrupa Yakası İhale İlanları

31.7.2015

İNDER “Anahtar Teslimi Kentsel Dönüşüm Projesi”nde yeni üyelerini bekliyor

18.5.2015

İNDER Anahtar Teslim Kentsel Dönüşüm Devrini Başlattı.

12.5.2015

iNDER, İNŞAAT VE YAPI SEKTÖRÜNÜ İSTANBULDA BULUŞTURDU

23.3.2015

İNDER: Yeni Dönemde Alt Gelir Grubu Teşvik Edilmeli

16.2.2015

Yabancılar "yeni İstanbul’u " satın alıyor SON DAKİKA

25.7.2014

TOKI taksite 1 yıl zam yapmayacak SABAH

25.7.2014

Yabancılar 'yeni İstanbul'u satın alıyor CUMHURİYET

25.7.2014

“Yabancılar 'yeni İstanbul'u satın alıyor “ BİZİM ANADOLU

25.7.2014

Kentsel dönüşüme karşı bir zihniyet var SÖZCÜ

17.7.2014

Durbakayım "Vur abalıya misali" SÖZCÜ

17.7.2014

Yanlış Anlaşılıyoruz CUMHURİYET

20.6.2014

Konut Sektöründe Hareketli Günler Yaşanıyor. YENİ ASIR

2.6.2014

İNDER: Merdiven Altını İhbar Edelim

17.6.2014

1.5 MİLYAR Liralık Gelir Beklentisi MİLLİYET

27.5.2014

Haksız rekabete 'dur’ demek lazım! TAKVİM

24.5.2014

Malzemeyi müşavir firmalar seçiyor (Hürriyet)

11.5.2014

Malzemeyi müşavir firmalar seçiyor

11.5.2014

Beklenen temel atıldı

5.4.2014

Vergiler düşmesse konutta zam kapıda

5.4.2014

İNDER’in Yeni Yönetimi Yol Haritasını Çizdi

1.1.2014

  Toplam Haber:45

 

Copyright © 2014 İnder.org

ANASAYFA   l  DERNEĞİMİZ   l  ÜYELER   l  BASIN   l  ETKİNLİKLER   l  RÖPORTAJLAR   l  İNDERgi   l  İLETİŞİM   l   

İnder - İstanbul İnşaatçılar Derneği. ©  2014 Tüm hakları saklıdır.

Design By  Dmedya Grup